(ВИДЕО) Се огласи синот на атентаторот: Поим немам каква намера имал татко ми

Осомничен за нападот на премиерот на Словачка, Роберт Фицо е 71-годишниот левичар Јурај Ц., кој, како што пренесува aktuality.sk, најверојатно легално го поседувал оружјето од кое испукал неколку истрели во премиерот.

На интернет се појавија тврдења на сведоци дека тој прво му викал на Фицо, кој потоа му пришол да се ракува. Потоа пукал.

Мажот бил уапсен од полицијата веднаш по нападот. Тој моментално е во притвор, а случајот го презеде Националната агенција за криминал на Словачка.

Aktualiti.sk контактирал со синот на осомничениот атентатор, кој бил шокиран од ситуацијата. Тој потврдил дека татко му имал пиштол во легално поседување.

„Апсолутно немам поим што имал намера татко ми, што планирал, зошто се случи ова“, рече тој.

Запрашан дали негувал омраза кон Фицо, тој одговори: „Ќе ви го кажам ова - тој не гласаше за него. Тоа е сè што можам да кажам за тоа“.

Човекот негирал дека неговиот татко некогаш отворено споменал напад или убиство на политичарот. Тој, исто така, негирал дека неговиот татко бил психијатриски пациент.

„Можеби имал „краток спој“, не знам. Тој е понасилен човек, но не до степен да стане психијатриски случај или нешто слично“.

Осомничениот, како што додава словачкиот портал, бил уметнички активен. Објавил неколку збирки поезија.

Јурај Ц. во 2016 година работел во приватна служба за обезбедување. Потоа и самиот станал жртва на напад во трговски центар во Левице. Во раните вечерни часови во продавницата влегол млад човек, очигледно под дејство на опојни материи и го нападнал.

15.05.2024 - 18:10

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега