ВИДЕО: Реконструкцијата на страшната несреќа на косовскиот автобус кај Славонски Брод во кој животот го загубиле 10 лица

Со помош на графичкиот оддел на хрватскиот портал "Dnevnik.hr" и информациите по полицискиот увид, била направена реконструкција на несреќата кај Славонски Брод.

Според утврдените факти, возачот на автобусот се движел по јужната лента во насока на Липовац.

На 211-тиот километар нагло завртел од обележаната патека и излетал од автопатот во тревата.

Откако минал на тревната површина, автобусот со патниците се превртел. Сообраќајот со часови бил пренасочуван.

Потсетуваме, во тешката сообраќајна несреќа загинале 10 лица, 15 се здобиле со тешки телесни пореди, а едно лице е пренесено на лечење во Загреб.
Уште 30 лица со полесни повреди биле задржани во болница во Славонски Брод, каде биле посетени од премиерот Андреј Пленковиќ.
26.07.2021 - 13:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега