ВИДЕО: Први снимки од новиот потрес во Крит - одеднаш се почнало да се руши

После немирната ноќ и повеќето силни потреси кои вчера го тресеа Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени според Рихтерова скала.

На социјалните мрежи се појавија и снимки од силниот земјотрес, одеднаш се почнало да се руши.

Засега нема информации дали и колку точно жртви има после новиот потрес. 

Да потсетиме, вчера загина човек кога врз него се сруши црква и тоа пред очите на неговото дете.

Според податоците на Гоединамичката национална опсерваторија во Атина, потресот кој бил регистриран утрово во 07:48 часот имал прелиминарна магнитуда од 5,4 степени споиред Рихтер, а епицентарот му бил 23 километри југозападно од градот Ираклион, пренесува Екатимерини.

Стотици луѓе во регионот ноќта ја поминале во шатори и паркови или спиеле во автомобилите после вчерашниот земјотрес во Крит.

 

28.09.2021 - 10:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега