(Видео) Невреме во Белград: Од силните громови испукале стаклата на автомобилите

 

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во сите делови од градот.

На Баново брдо големо количество дожд ги поплави улиците, а најкритично беше во Пожешка и на падината Чукарица каде имаше вистинска поплава.

„Гром удри во куќа на Булеварот „Крал Александар 566“. Од ударот испукаа стакла на автомобилите. За среќа немало пожар – стои на страницата на 192.

По полноќ РХМЗ објави ново предупредување.

„Продолжува периодот на нестабилно време со чести врнежи од дожд и грмежи. Врнежите во одредени локалитети можат да бидат многу интензивни за кратко време во близина на градот (каде што вкупната 10-дневна просечна количина на врнежи се проценува на 40 до 70 mm, во ридско-планински предели до 100 mm).

Обилните дождови се многу нерамномерни по интензитет и нерамномерно распоредени во вселената, дури и на кратки растојанија – се наведува во соопштението.

09.06.2023 - 09:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега