(Видео) Маж висок два метра го чуваше Ердоган – грчките медиуми јавуваат со какво обезбедување дошол во Атина

 

За време на седумчасовниот престој на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и турската делегација во Атина, безбедносните мерки беа драконски, а посебно внимание привлече високиот човек од личната стража на Ердоган.

За да се спречат какви било непредвидени настани, ангажирани се полицајци од речиси сите служби. Како што пренесуваат грчките медиуми, два метри високиот телохранител не го тргал погледот од турскиот претседател уште во првиот момент кога излегол од авионот.

Според информациите, ЕЛАС издала 47 дозволи за оружје за посетата на Ердоган, од кои 16 се однесуваат на безбедноста на турскиот претседател.

Како што вчера забележа „Прототема“ за време на посетата на Ердоган, снајперистите биле поставени на клучни места во Претседателската палата, а проверките биле вршени од специјално обучени кучиња до пред пристигнувањето на Ердоган на средбата со Катерина Сакеларопулу и Киријакос Мицотакис.

08.12.2023 - 13:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега