ВИДЕО: Мајка открила генијален трик како на бебињата да им се дава лек без нималку мака - проверено успева

Многу родители имаат потешкотии за давање на лек на своето дете, затоа што децата одбиваат да проголаат и го плукаат лекот.

Една мајка на Инстаграм открила трик со кој таа се служи кога станува збор за давање лек нво лажица на својот едногодишен син. Оваа метода ја научила од својата мајка која пред три децении на истиот начин ѝ давала лекови.

Имено, мајката ставала лек во лажица и го наросувала со шарени чоколадни трошки.

Иако додавањето шеќер во сирупите и лековите не е никаква новост, децата понекогаш имаат сомнеж доколку содржината во лажицата им изгледа како нешто што нема да им се допадне.

Со чоколадните трошки се прекрива лекот, а таа предлава да го наречете со некое забавно име.

Родителите ѝ се заблагодариле на генијалниот совет кој во иднина ќе им послужи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2021 - 11:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега