ВИДЕО: „Ќе остане само пустина“, се шират снимки од дрон, украинскиот град буквално исчезна

 

Новинари и украински функционери споделуваат видео снимено со дрон на социјалните мрежи, на кое се гледа поплавениот град Олешки на левиот брег на реките Днепар, во Херсон, кој е окупиран од Русија.

Поради поплавите предизвикани од урнатата брана, жителите на населбата се евакуираат низводно по реката Днепар. Киев ја обвинува Русија за нападот на браната.

Браната е висока 30 метри и долга 3,2 километри. Изграден е на реките Днепар во 1956 година како дел од хидроцентрала и содржи резервоар од 18 кубни километри, кој ги снабдува со вода Крим и нуклеарната централа „Запорожје“, која е под руска контрола.

Градоначалникот на блискиот град Нова Каховка, назначен од Москва, првично ги негира тврдењата на социјалните мрежи дека браната е крената во воздух, но подоцна рече дека таа била гранатирана во воздух како „сериозен чин на тероризам“.

Исто така, мештаните коментираат дека „ќе остане само пустина“ од населбите во кои живееле до сега.

07.06.2023 - 12:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега