(ВИДЕО) Како можете да дознаете што Гугл знае за вас

 

 

Сите знаеме дека нашите податоци се собираат секој ден, особено од технолошките гиганти како Гугл. Но, дали некогаш сте се запрашале колку информации навистина имаат за вас?

Видеото на Тикток покажува како точно можете да ги дознаете сите информации што Гугл ги има за вас.

Во 2021 година, корисникот на Тикток @iorgoandlea објави кратко видео на платформата што покажува како можете да дознаете какви податоци има Гугл за вас.

Гугл ги складира своите податоци за вас за „подобро да го оптимизира“ искуството за вас и „неговите услуги да работат подобро за вас“.

Страницата објаснува дека „Гугл ги прави вашите реклами покорисни на услугите на Гугл (како што се Пребарување или Јутјуб), како и на веб-страниците и апликациите што прикажуваат реклами во соработка со Гугл.

„Рекламите се засноваат на лични информации што сте ги додале на вашата сметка на Гугл, информации од огласувачи кои се партнери со Гугл и проценката на Гугл за вашите интереси. Изберете кој било фактор за да дознаете повеќе или да ги ажурирате вашите поставки“, велат од Гугл.

Гугл ветува дека никогаш нема да ги продаде вашите податоци, а компанијата вели дека ги користи за „да ги направи рекламите релевантни“ додека сте онлајн – но тоа го прави без да ги предаде вашите податоци на огласувачите.

И ако навистина не ви се допаѓа, секогаш можете да ја исклучите персонализацијата на Гугл Адс. Таа опција можете да ја најдете на истата страница за поставки за реклами каде ќе ги најдете вашите податоци, пренесува Н1 Сараево.

28.11.2023 - 21:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега