(ВИДЕО) Драма над Црното Море: Су-27 се обде да урне „бајрактар“ ​​

Медиумите во Турција споделија видео за која тврдат дека покажуваат како Су-27 на руските воздухопловни сили се обидува да собори украинско беспилотно летало „бајракатар ТБ2“.

Видеото е објавено пет дена откако два Су-27 го соборија американскиот воздухоплов MQ-9 Reaper во водите на Црното Море.

Турските медиуми тврдат дека овој инцидент се случил и над водите на Црното Море.

SavunmaSanaiiST.com објави видео во кое тврди дека дронот е украински и дека „се верува дека ловец Су-27“  се обидел да го собори.

На видеото се гледаат два обиди за соборување на „бајрактар ​​ТБ2“. Не е јасно дали двата обиди биле направени од ист ловец или, како што беше случајот со американскиот дрон, беа вклучени два ловци.

Во двата обиди дронот силно се тресе, но дронот успеал да си ја врати позицијата и не се урнал во водите на Црното Море.

Се гледа дека дронот дури успева да одржи висина на летот над 5 километри.

Турските експерти сугерираат дека дронот не се урнал бидејќи за разлика од нападот на американскиот MQ-9, во овој инцидент рускиот ловец не успеал да го оштети задниот пропелер на дронот.

20.03.2023 - 09:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега