ВИДЕО: 5.000 загинати во разорните земјотреси во Турција и Сирија, бројката продолжува да расте

 

Најмалку 4.890 смртни случаи досега се потврдени во Турција и Сирија по силниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што го потресе регионот вчера рано наутро.

Бројот на загинати во Турција се искачи на најмалку 3.381 денеска до 9:45 часот по локално време, изјави на телевизиски брифинг Орхан Татар, официјален претставник на Агенцијата за управување со катастрофи во земјата.

Според Татар, биле пријавени и најмалку 20.426 повредени.

„Досега е објавено дека во Турција се оштетени 11.000 згради“, рече тој.

Речиси 25.000 служби за итни случаи работат во погодените области, додаде Татар.

Спасувачите користат најмалку 10 бродови и 54 авиони за транспорт на ранетите и помош во операциите за пребарување, посочи тој.

Во Сирија, бројот на загинати се искачи на 1.509 во областите под контрола на владата и опозицијата, соопштија официјални лица.

07.02.2023 - 10:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега