Ветераните на ОВК незадоволни, најавуваат протести

Претставниците на Организацијата на воени ветерани на т.н. ОВК најавија можни протести преку кои ќе изразат незадоволство на неодамнешните акции на Специјалниот суд, пишуваат косовските медуми.

Бившиот командант на ОВК, Сајих Мустава е уапсен денеска и е прв притвореник во Специјалното обвинителство во Хаг.

Командатот „Цалји“ беше дел од Националното ослободително движење од 1988 година, пишува Коха.

Некои од неговите соработници во тоа време одбиваат да разговараат за случајот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.09.2020 - 22:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега