Венецуела ја запре испораката на нафта во Европа

Венецуела повеќе не е заинтересирана за договор „нафта за долг“ кој беше одобрен од американскиот Стејт департмент во мај.

 

Нафтената компанија „ПДВСА“ ги суспендираше испораките на суровата нафта во Европа и бара гориво од италијанската „Ени“ и од шпанската „Репсол“ во замена за идните карго пратки, објави Ројтерс.

Државната компанија на Венецуела продолжи со испораката за Европа во мај по двегодишна суспензија предизвикана од американските санкции, но сега повторно испораката е запрена.

15.08.2022 - 18:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега