Важно предупредување за сите корисници на Gmail: Од 1 декември започнува голема чистка

Минатиот мај Google објави дека до крајот на годината ќе започне „голема чистка“ на неактивни кориснички сметки, одамна заборавени или користени за еднократни цели. Сите кориснички сметки кои не биле користени или најавени најмалку во последните две години ќе бидат предмет на бришење.

Ако најдат таква сметка во Google, најверојатно ќе ја избришат, заедно со целата содржина во Gmail и услугите поврзани со него: Docs, Drive, Meet, Calendar, YouTube и Photos. Пред да се избрише сметката, ќе биде испратено последно предупредување на нејзината примарна адреса за е-пошта и на адресата за враќање. Првиот датум кога некои сметки би можеле трајно да се отстранат е 1 декември.

Ако имате таква сметка и таа е важна за вас, прочитајте понатаму за да најдете начин да ја зачувате од трајно отстранување и бришење на целата содржина зачувана на неа.

Како да ја одржите сметката?

Најлесен начин да ја задржите вашата сметка активна е да се најавувате барем еднаш на секои две години. Секое од следниве дејства се смета за активност: читање или испраќање е-пошта, користење на услугата за складирање на Google Drive, гледање видеа на YouTube, преземање апликации од Play Store, пребарување на интернет со помош на пребарувач или користење сметка за најавување на надворешна апликација или услуга.

Зошто се бришат сметките?

Од Google велат дека одлуката за отстранување на неактивни сметки е потег кој има за цел да ја зголеми безбедноста. Како по правило, старите сметки не користат двофакторна проверка на идентитетот, тие се заштитени со слаби и можеби долго скршени или повеќекратно користени лозинки и како такви претставуваат безбедносен ризик. Хакирањето на една таква сметка може да доведе до кражба на идентитет, но може да послужи и како вектор за понатамошни напади или ширење на спам.

Има и исклучоци

Иако оваа пролет беше наведено дека големата „чистка“ на Google од стари и неактивни сметки, заедно со целата содржина на нив, може да сними и испрати бројни култни видео содржини на YouTube за возврат, тоа нема да биде случај. Исклучок од масовното бришење сметка ќе вклучува сметки на YouTube кои сè уште имаат канали, активни видео содржини или коментари.  Сметките поврзани со друга активна претплата, производ, услуга или апликација на Google (како што се купување книги или филмови) нема да се избришат.

13.11.2023 - 23:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега