Вакцината на Модерна е 93% ефикасна по шест месеци од втората доза

Компанијата Модерна објави денеска дека нејзината вакцина против „Ковид-19“ е ефикасна околу 93 проценти шест месеци по добивањето на втората доза.

Тоа речиси и не значи промена од пријавената ефикасност од 94 проценти за време на првичното клиничко испитување.

Компанијата, сепак, соопштила дека сеуште очекува дека ќе биде неопходно да се добие уште една доза пред зимската сезона, бидејќи се очекува нивото на антитела да се намали.

Модерна, како и Pfizer Inc. и неговиот партнер BioNTek SE, кој произведува слична вакцина базирана на РНК, се залагаат за трета доза на вакцината за да се одржи високо ниво на заштита од „Ковид-19“, особено што се шират повеќе заразни варијанти на вирусот.

 

05.08.2021 - 23:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега