Уште двајца британски платеници заробени во Украина, им се заканува смртна казна

 

Властите на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) подигнаа обвинение против двајца британски платеници, со истите обвинувања како и претходно кога тројца странци беа осудени, јавува Доњецка новинска агенција, повикувајќи се на неименуван извор.

Се вели дека двајцата Британци се соочуваат со можна смртна казна што би можело да се протолкува како обид да се изврши притисок врз западните земји.

Британците Ендру Хил од Плимут и Дилан Хили од Хантингдон се обвинети за „насилно преземање власт“ и за „терористичка обука“, наведува агенцијата.

Минатиот месец властите во Доњецк осудија на смрт двајца Британци и еден Мароканец поради истите обвиненија.

Не е познат денот кога треба да биде објавена казната, а Британците имаат можност за жалба на пресудата.

02.07.2022 - 14:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега