Управник на Пошта уништувал архивски материјал без дозвола

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К.Л.(59) од Скопје.

Лицето доби кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,уништување или прикривање на необработен архивски материјал", информираат од МВР.

 

„Пријавениот, управник на експозитура во АД „Пошта на Северна Македонија", во текот на 2021 година самоволно придонел за уништување на документиран службен материјал за 2018 година без да има дозвола и одобрение добиени од Државниот архив на Република Северна Македонија за уништување на предметниот службен материјал“, соопштија од МВР.

05.10.2022 - 10:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега