Украина во голем страв од пораз, Зеленски нагло ја откажа средбата со Американците

 

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја откажа средбата со американските конгресмени поради несогласување околу идното американско финансирање за неговата земја. Виртуелните настапи во Сенатот и Претставничкиот дом на Конгресот беа закажани за вторник, но беа откажани во последен момент.

Тоа се случи откако висок украински функционер предупреди дека постои ризик од губење на војната против Русија доколку не биде одобрена дополнителна американска воена помош.

Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, не објасни зошто Зеленски не се појавил. Водечкиот демократ во Сенатот рече дека украинскиот претседател е преокупиран со некои работи во последна минута, без да даде повеќе детали.

Шефот на канцеларијата на Зеленски, Андриј Јермак, претходно кажа дека постои голем ризик од пораз на Украина ако нема континуирана поддршка од САД.

„Ќе биде тешко да се задржат истите позиции и ќе биде навистина тешко за луѓето да преживеат“, додаде тој во говорот во Американскиот институт за мир во Вашингтон.

Мрачната проценка на Јермак дојде само неколку часа пред Зеленски да се повлече од закажаната видео конференција со американски сенатори за да ги информира за воените напори. Украинската амбасада во Вашингтон не одговори веднаш на барањето на „Би-Би-Си“ за откажувањето.

Сето ова се случува по обновениот притисок од Белата куќа за дополнителна поддршка на Украина. Меѓутоа, американскиот Конгрес сè уште не е ни блиску до договор за компромисен пакет трошоци за да помогне во финансирањето на воените напори.

„Ни снема пари – и ни истекува времето“, напиша директорката за буџет на Белата куќа Шаланда Јанг во писмото до републиканските и демократските лидери објавено во понеделникот.

Таа предупреди дека неуспехот на Конгресот да одобри дополнителна воена помош за Украина пред крајот на годината ќе ја осакати нацијата во нејзината борба против Русија и дека повеќе нема „волшебно тенџере со финансирање“ од кое може да се црпи помош.

Но, во понеделникот, републиканскиот претседател на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, ги отфрли најновите барања за обезбедување дополнителни десетици милијарди долари.

„Администрацијата на Бајден не успеа суштински да одговори на легитимната загриженост на Претставничкиот дом во врска со недостатокот на јасна стратегија во Украина, начини за решавање на конфликтот или план за адекватна сметка за помошта обезбедена од американските даночни обврзници“, напиша Џонсон на социјалните мрежи.

Замрзнувањето на финансирањето доаѓа во време кога се чини дека борбите на првите линии на фронтот дојдоа во ќор-сокак. Украинската контраофанзива на југ се чини дека е забавена додека силите на Киев се борат да ја задржат основата што ја поставија на источниот брег на огромната река Днепар.

Од почетокот на војната во февруари 2022 година, американскиот Конгрес одобри повеќе од 110 милијарди долари воена и економска помош за Украина. Меѓутоа, администрацијата на Бајден со месеци предупредува дека поголемиот дел од тие пари веќе се распределени.

06.12.2023 - 13:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега