Украина: Над 5.000 руски војници се опколени во Лиман

Портпаролот на украинските воени сили, Серхи Черевати кажа дека околу 5.000 руски војници се опколени во Лиман.

Черевати кажа дека мора да биде освоен Лиман од украинските трупи, зашто тоа ќе им овозможи напредок кон Северодонецк.

„Воената операција не е завршена. Потребно е да се освои Лиман од психолошки аспект“, вели Володимир Зеленски, претседателот на Украина.

Руските војници, наводно, побарале од нивните претпоставени да го напуштат градот, но тоа не било прифатено.

01.10.2022 - 13:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега