Украина ќе добие 20 оклопни транспортери од Литванија

 

Литванија ќе испрати 20 оклопни транспортери М113 во Украина и неколку воени камиони и возила за деминирање во вкупна вредност од 18,2 милиони евра.

„Координираната помош што ја испраќаме заедно со сојузниците е одлучувачки фактор за победата на Украина“, изјави литванскиот министер за одбрана Арвидас Анусаускас.

Досега, пред денешното објавување на транспортери и други возила, Литванија и испрати на Украина воена помош во вкупна вредност од околу 100 милиони евра.

25.05.2022 - 12:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега