УЈП ја објави листата: Ова се најголемите должници во Македонија

Управата за јавни приходи (УЈП) објави листа со должници по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На неа се објавени имиња на 1.801 правно лице и 3.606 физички лица. Вкупно објавениот нето долг изнесува 9.829.008.706 милијарди денари. Долгот за царински давачки е 201.689.140 милиони денари.

На листата со месеци во десетте најголеми должници се и фирмите „Дивелоп груп“ и хотел „Гранд М“ кои се поврзуваат со поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков. Станува збор за долгови доспеани до 30.11.2023 и неплатени до 29.02.2024.

Целата листа тука

11.03.2024 - 10:42

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега