Убиство во ковид-болница во Атина, пациент бил исклучен од респиратор

Човек што се лекувал од Ковид-19 во атинска болница е уапсен под сомнение за убиство на друг пациент откога го исклучил од респиратор, соопшти денеска грчката полиција.

Полицијата соопшти дека осомничениот, чие име не е соопштено, останаува под стража во атинската болница сѐ додека не закрепне, пренесе агенцијатa „Ројтерс“.

Пациентот (76), кој исто така се лекувал од Ковид-19, починал во средата вечерта откога лекарите од болницата „Црвен крст“ утврдиле дека му е изваден респираторoт без знаење на доктор.

Двајцата пациенти лежеле на истото одделение, информираат од полицијата.

МАКФАКС

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 19:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега