Уапсен контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, организатор на вооружениот конфликт во Бањска

 

Милан Радоичиќ, контроверзниот бизнисмен, кој според сопствените тврдења е организатор на вооружениот конфликт во Бањска во Косово, во кој загинаа четири лица, е уапсен.

„На 3.10.2023 година полициски службеници на Управата за криминалистичка полиција извршија претрес во станот и другите простории на Милан Радоичиќ кому полицијата му одредила притвор до 48 часа. Со кривична пријава е изведен во Вишото јавно обвинителство во Белград“, велат од полицијата.

Радоичиќ во петокот преку својот адвокат Горан Петронијевиќ ја презеде одговорноста за вооружениот конфликт во селото Бањска, а утредента како граѓанин беше сослушан во полиција. По неговото сослушување, беше најавено дека случајот со конфликтот во Бањска ќе го преземе белградското Вишо јавно обвинителство во Белград.

03.10.2023 - 15:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега