Турски Ф-16 соборил ерменски воен авион

Ерменското Министерство за одбрана објави дека турски борбен авион Ф-16 соборил ерменски борбен авион СУ-25. Авионот, според руските медиуми, се урнал во ерменскиот воздушен простор.

Информацијата ја објави порталот „Русија денес“, што е под силно влијание на официјален Кремљ.

Како што е познато, конфликтите меѓу Ерменија и Азербејџан траат со денови. Русија, предводена од претседателот Владимир Путин, ја поддржува Ерменија, а Турција, предводена од Реџеп Таип Ердоган, го поддржува Азербејџан.

Ако се точни информациите за турското уривање на ерменскиот воен авион, тоа значи дека Турција е отворено вклучена во воениот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан, што драматично би го дестабилизирало регионот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.09.2020 - 17:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега