Турција со црн рекорд на починати во еден ден: Од денеска на сила полициски час

 

После најновите бројки кои ги соопшти Министерството за здравство, бројот на починати како последица на коронавирусот во Турција се искачи на 12,084, додека пак досега се потврдени нешто повеќе од 435 илјади случаи.

Претходниот црн рекорд беше регистриран на 19-ти април кога починаа 127 лица како последица на вирусот.

Најновите податоци беа објавени недолго пред на сила да стапат низа на мерки чија цел е да го сопрат ширењето на вирусот. Така, рестораните и баровите ќе можат да продаваат храна исклучиво за носење, а на сила стапува и полициски час кој трае од 20:00 до 10:00 часот.

Откако минатиот вторник беа најавени рестрикциите, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Владата ќе мора да размисли за воведување и на уште построги мерки доколку ситуацијата се влоши.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2020 - 15:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега