„Трупови насекаде, трупови, трупови“: Руски здравствен работник покажа ужасна снимка- властите ја потврдија автентичноста

Руски медицински работник ги открил мрачните последици од коронавирусот што се проширил во Русија, снимајќи мноштво завиткани тела во мртовечницата.

„Трупови насекаде, трупови, трупови“, се слуша како човек оди по ходникот и просторијата што обично се користи за посмртни прегледи, но наместо тоа таму чува тело. Видеото е снимено во сибирскиот град Новокузнецк, на околу 480 километри од границата со Казахстан, во време кога Русија се соочува со уште вториот бран на коронавирусот, пренесува Дејли меил.

На новата снимка, работникот во мртовечницата им покажува на гледачите, станица за дезинфекција и туш-кабина, пред да влезат во „валканиот“ дел од мртовечницата. „Имаме ходник и тој е полн“, вели тој додека ги снима телата во вреќи легнати на подот. уште еден труп не е во торбата, туку е едноставно покриен со ќебе, додека нозете излегуваат одоздола. „Овде има просторија за дезинфекција“, продолжува тој со повеќе . „Трупови насекаде, трупови, трупови насекаде … Можете дури и да се сопнете и да паднете. „Буквално одиме над главите на мртвите“, рече тој.

Локалното Министерство за здравство во регионот Кемерово ја потврди автентичноста на видеото. Локалниот гувернер Сергеј Цивилев, кој исто така е позитивен на коронавирусот , наводно го отпуштил Олег Евса, шефот на локалниот оддел на министерството. „Со оглед на зголемувањето на бројот на случаи во последните три недели, бројот на смртни случаи исто така расте. Поради доцнењето во ослободувањето на телото, тука беа складирани околу 50 тела на починати “, се вели во соопштението на Министерството.

Министерството соопшти дека многу роднини на починатите или биле болни со Ковид-19 или биле во карантин, па затоа не можеле да ги земат телата на своите најблиски и да организираат погреби. Одделни снимки минатата недела покажаа околу 30 тела во црни кеси складирани во подрумот на болницата во Барнаул, во регионот Алтај.

Друго видео кое се прошири на социјалните мрежи покажува десетици луѓе кои страдаат од симптомите на Ковид-19 во Железногорск, кои чекаа во редови на температура под нулата за лекар. Слични линии се видени во Краснојарск. Постојат извештаи за сериозни недостатоци на антибиотици.

Во Ростов на Дон, минатата недела се појавија нови детали за случајот кога 13 пациенти починаа по загубата на снабдување со кислород во болницата бр. 20. Д-р Артур Топоров му напиша на рускиот претседател Владимир Путин, откривајќи дека лекарите избезумено бараат надополнување на резервите на кислород за критично болните пациенти, но без успех.

„Состојбата на сите пациенти е влошена. Повторно го повикавме главниот лекар, 40 минути немаше кислород во дишните уреди …„ Извештаите сугерираат дека сите 13 пациенти на крајот починале. Топоров тврди дека началниците на болницата започнале да ги отстрануваат доказите за недостаток на кислород пред да почнат да пристигнуваат истражителите.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.10.2020 - 18:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега