Трудо: Канада ќе испрати 375 милиони долари воена помош за Украина

 

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска во Киев рече дека Канада ќе испрати нова воена помош за Украина во вредност од 375 милиони долари.

Трудо на прес-конференција, по разговорите со украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави дека Канада ќе учествува во мултинационалните напори за обука на украинските борбени пилоти, објави Ројтерс.

Трудо кажа дека минатата година Канада запленила товарен авион Антонов во руска сопственост, кој слетал на канадска територија и дека процесот на испорака на тој авион во Украина е започнат.

Премиерот на Канада денеска пристигна во ненадејна посета на Киев, објави канадската ТВ станица CBC.

Заедно со Трудо, во посета на Украина е и канадската министерка за финансии Кристиа Фриланд.

Трудо положи венец на меморијалниот ѕид на украинските војници кои загинаа во судирите со проруските сили од 2014 година, објави Ројтерс.

Тоа е втора посета на канадскиот премиер на Украина од почетокот на руската воена агресија во февруари 2022 година.

Трудо го посети Киев во мај минатата година.

10.06.2023 - 23:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега