Трошка надеж во борбата со коронавирусот: Иако бројот на новозаразени ширум Европа расте, бројот на починати се намалува

Иако Европа уште еднаш има голем проблем со пандемијата на коронавирусите, бројот на заразени расте, владите воведуваат нови блокади, економиите се затвораат - сè уште има трошка надеж, а тоа е дека иако вирусот е сè уште смртоносен, тој убива многу помалку од порано.

Најновите податоци на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) за инфекции и смртни случаи покажуваат дека, иако случаите на коронавирус се зголемуваат во Велика Британија, Франција, Шпанија, Германија и други европски земји, смртноста не расте со иста стапка.

"Стапката на смртност падна. Во Велика Британија можеме да видиме како се спушта на најниската точка од јуни до август", рече Џексон Оке, висок статистичар во одделот за здравствени науки во Нуфилд.

Оке ги следеше стапките на смртност од коронавирусит заедно со неговиот колега Карл Хенеган од Центарот за медицина и здравствениот економист Даниел Ховдон. Нивните истражувања покажуваат дека на крајот на јуни, стапката на смртност во Велика Британија беше нешто под три. До август, тој падна за околу 0,5 проценти, а сега изнесува околу 0,75 проценти.

Пониската стапка на смртност не е единствена само во Европа, тврди Си-Ен-Ен. Во Њујорк, стапката на смртност на хоспитализираните лица поради инфекција со коронавирус, исто така, се намали во споредба со претходниот период.

Според студијата на тим истражувачи од Медицинскиот факултет во Њујорк, низ Соединетите држави, процентот на заразени луѓе кои починале во април е 6,7, а 1,9 проценти од луѓето кои починале од коронавирус починале во септември.

Научниците веруваат дека најголемата причина за намалување на стапката на смртност кај заразените со коронавирус е тоа што вирусот првично најмногу ги напаѓал старите лица, а исто така наведуваат дека од јануари до јуни просечната старосна граница на заболени опаднала од 54 години на 39.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.10.2020 - 08:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега