Трикратната светска шампионка во бодибилдинг Акиевска: Израснав во семејно насилство, во интернат имав повеќе услови отколку дома

Македонската бодибилдерка Мери Акиевска која три пати е светски првак во боди-билдинг во гостување во Магазин на Сител Телевизија проговори за нејзиното тешко минато кое го поминала.

- Израснав во семејно насилство, татко алкохоличар, по некое време го изгубив и него. Мајка ми ми е огромна подршка, во сите припреми за се ми помага. Жена борец, мајка кралица. Како самохран родител многу има направено за мене, за возврат и носам среќа и се надевам дека е горда да има дете како мене. По потекло сум од Крива Паланка. Во интернат во Скопје имав повеќе услови отколку во Крива Паланка. Живеев без струја и без вода и немав никакви услови. 

Мајка ми не доволуваше да се одвојам од останатите, даваше се од себе да не се приметува нешто дека ми недостасвува и дека сум поразлична од другите. Се дружев со сите деца и тие што беа како мене случаи и тие што беа многу имотни за разлика со мене. Со сите имав добра комуникација, освен со сама себе кога ќе се вратев дома размислував како ќе учам во темно, учев на свеќа. Во училиште сите си купуваа храна од продавница, бурекџилница јас носев од дома или мајка ми ќе замолеше некој да ми даде да јадам за да опстанам. Целата ситуација траеше со години се додека не дојдов тука, кажа Акиевска.

Мери додаде дека е горда на своето минато и испрати мотивирачка порака до сите они кои немаат услови да дадат се од себе, да веруваат во себе бидејќи се е остварливо и можно.

13.11.2023 - 15:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега