Три членки на ЕУ се закануваат дека ќе ја затворат границата со Белорусија

 

Полска и две балтички земји целосно ќе ги затворат границите со Белорусија доколку дојде до инцидент со платениците на Вагнер, изјави полскиот министер за внатрешни работи Мариуш Камински.

Членките на Европската унија, Латвија, Литванија и Полска, кои ја делат границата со Белорусија, се загрижени за безбедноста на нивните граници по доаѓањето на платениците на Вагнер во Белорусија на покана на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Полска бележи зголемување на бројот на претежно мигранти од Блискиот Исток и Африка кои се обидуваат да ја преминат границата во последните месеци и ја обвини Белорусија дека им помага.

„Бараме од властите во Минск, Вагнер веднаш да ја напушти територијата на Белорусија и илегалните мигранти веднаш да ја напуштат граничната област и да ги вратат во нивните матични земји“, рече Камински на прес-конференција.

„Доколку има критичен инцидент, без разлика дали е на полската или литванската граница, веднаш ќе возвратиме. Сите гранични премини што беа отворени досега ќе бидат затворени“, рече тој.

28.08.2023 - 15:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега