Трамп: Постапките на Фејсбук, Твитер и Гугл се „тотален срам“

Она што го направија Фејсбук, Твитер и Гугл е тотален срам и срам за нашата земја, рече Трамп обвинувајќи ги овие компании за кршење на неговите права за слобода на говорот.

„Овие корумпирани компании за социјални медиуми мора да ја платат политичката цена и никогаш повеќе не смееме да дозволиме да го уништуваме и десеткуваме нашиот изборен процес“, рече Трамп.

Пристапот на Трамп на Фејсбук беше суспендиран по упадот на демонстранти во зградата на Конгресот во Вашингтон на 6 јануари, а конечната одлука беше пренесена на Надзорниот одбор, кој е независно тело и може да ги менува одлуките во врска со сметките на социјалните мрежи.

Надзорниот одбор денеска ја поддржа суспензијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп од таа социјална мрежа, но рече дека одлуката за суспендирање на „неопределено време“ е погрешна, пренесува Ројтерс.

МАКФАКС

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.05.2021 - 19:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега