„Торнадо“ од комарци во Русија- „Возев како во магла, едвај се гледаше патот“ (ВИДЕО)

Во Камчатка, Русија, луѓето снимија „торнадо од комарци“ што ги спречува да се движат низ улиците и патиштата.

Видеото покажува рој инсекти кои дивеат по должината на источниот брег на Камчатка.

- Возев низ облак од комарци на неколку стотици метри, едвај го гледав патот. Не се осмелував да ги отворам прозорците, тоа не беше пријатно искуство. Гигантските „столбови“ на комарците беа видливи каде и да погледнам. Некои од „столбовите“ се распаднаа, за да се прегрупираат во ново торнадо - рече Алексеј за Камчатка Информ.

Експертите велат дека локалното население не треба да се грижи за оваа количина комарци и дека тоа се запечатени комарци кои се парат.

- Тоа се мажјаци кои се собираат околу една од неколкуте женки кои треба да се парат - нема ништо лошо во тоа - рече ентомологот Људмила Лобкова и додаде дека мажјаците не напаѓаат луѓе, туку женките.

Бидејќи женката се размножува во семејството на комарци, само женките се хранат со крв.

Локалните жители велат дека се навикнати на вакви роеви, но оваа година е полоша од претходните.

21.07.2021 - 18:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега