Тилев: Верувам дека за 5 до 7 години можеме да станеме членка на ЕУ

Не постои алтернатива за членството во ЕУ бидејќи и географски и економски припаѓаме во Европа, вели за Детектор Драган Тилев, државен советник за европски политики.


Тој додава дека останува оптимист дека Македонија за 5 до 7 може да стане членка на ЕУ.
„Строго сум, не можам можеби да употребам строго, но од оние сум кои што силно веруваат дека може за  до 7 години да станеме членка на ЕУ, бидејќи не можете да ги привлечете младите во процес кој ќе трае 15 – 2о или непредвидлив број на години. Мора да биде предвидлив процесот, мора да биде временската рамка предвидлива за да биде атрактивна за младите, за да можат да си го видат својот леб, своето семејство тука, но во некоја предвидлива иднина“ – вели Тилев за Детектор

28.05.2023 - 20:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега