„Тик-ток“ повторно на удар: Британскиот министер бара безбедносна проверка на апликацијата

 

Британскиот министер за одбрана, Том Тугенхут, побара од Националниот центар за сајбер-безбедност (NCSC) да ја истражи кинеската апликација „Тик-ток“ откога владите во светот почнаа да ја забрануваат нејзината употреба на официјалните телефони.

Како што пренесува Би-би-си, кинеската апликација сè повеќе е под европски и американски микроскоп за безбедноста и приватноста на податоците поради загриженоста дека би можела да се користи за промовирање прокинески ставови или собирање податоци за корисниците.

Европската комисија и повеќе од половина од американските држави веќе воведоа забрана поради загриженост за потенцијални сајбер-напади.

Тугенхут претходно изјави за „Скај њуз“ дека е апсолутно суштинско оти „дипломатските процеси во ОК се бесплатни и безбедни“.

14.03.2023 - 23:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега