Тешка економска криза во Шри Ланка: Нафта имаат само за уште еден ден

Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремесинге кажа дека земјата се соочува со најтешката економска криза во последните 70 години и има нафта за уште еден ден.

 

Премиерот кажа дека итно им се потрени 75 милиони долари за да можат да купат основни продукти во следните денови.

 

Земјата е тешко погодена од пандемијата со Ковид-19, зголемувањето на цените на енергијата и популистичките даночни намалувања. Хроничниот недостиг на девизи и зголемената инфлација предизвикаа недостиг од лекови, гориво и други продукти.

17.05.2022 - 11:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега