Тениската легенда повторно боледува од рак

 

На легендарната тенисерка Крис Еверт повторно и бил дијагностициран рак на јајниците.

Таа во петокот објави дека започнала со терапија и затоа нема да биде на Австралија Опен во улога на стручен коментатор.

„Иако ова е дијагноза што никогаш повеќе не сакав да ја слушнам, среќен сум што повторно ја фативме во рана фаза“, рече Еверт (68).

Еверт беше опериран минатата недела и сега ќе оди на хемотерапија.

Освојувачката на 18 Грен слем титули изјави дека ќе биде подготвена за остантите Грен слем турнири.

Еверт првпат имала рак во 2021 година, а во јануари годинава објави дека е излечена.

Во 2020 година, нејзината сестра почина од рак на јајниците.

09.12.2023 - 13:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега