Талибанците им забранија на жените да влезат во национален парк во Авганистан

 

Талибанците им забранија на жените да го посетуваат еден од најпопуларните национални паркови во Авганистан поради поплаки дека женските посетители не го носат правилно хиџабот.

Илјадници луѓе го посетуваат националниот парк Банд-е-Амир секоја година, кого го красат пејсажи со сафирно сини езера и високи карпи во централната провинција Бамијан во земјата, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Забраната беше соопштена откако в.д. министерот за морални вредности се пожали дека жените кои го посетуваат паркот не го следат правилниот начин на носење хиџаб.

„Жените не мора да одат во разгледување на градот“, рече Мохамед Калид Ханафи откако побара од безбедносните сили да почнат да ги спречуваат жените да влегуваат во паркот.

Талибанците, кои дојдоа на власт во Авганистан во август 2021 година, рекоа дека причината за забраната на жените да одат на повеќето јавни места е затоа што жените не ги почитувале правилата за носење хиџаб.

Наспроти ветувањата за поумерена политика кон жените, која ја дадоа кога дојдоа на власт, талибанците им забранија пристап на јавни места, како што се паркови и спортски сали, образование и ги ограничија медиумските слободи.

28.08.2023 - 14:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега