Строги правила на британското кралско семејство

Да се ​​биде член на најпознатото кралско семејство на светот има свои предности и привилегии, но има и некои работи што, едноставно, не се дозволени ако сте дел од внатрешниот круг на кралот Чарлс.

Кога последен пат сте го виделе неговото кралско височество јавно да покажува наклонетост кон својата сопруга кралицата Камила или принцот Вилијам да потпишува автограми за обожавателите?

Иако не се поставени официјални правила, постојат упатства, некои строги, а други не толку строги, кои членовите на кралското семејство треба да ги следат кога се изложени пред очите на јавноста.

Тие мора да бидат свесни за она што прават во секое време – како се однесуваат еден со друг и со луѓето, како јадат, како се облекуваат, па дури и како стојат. Освен тоа, во Бакингемската палата не јадат ни лук.

Членовите на кралското семејство многу ретко се бакнуваат или се држат за рака во јавност. Иако може да се претпостави дека бонтонот или кралскиот протокол ги спречува паровите да станат интимни, факт е дека некои членови на кралското семејство самите избираат да останат професионални кога се во јавност и да ја задржат својата интимност за себе.

Наклон
Кога го поздравуваат монархот, мажите се обврзани да се поклонат, а жените традиционално благо се наведнуваат со скрстени нозе. Гестовите не мора да бидат долги или претерани – суптилно наведнување со главата ќе биде сосема доволно.

Модни детали
Кога станува збор за бојата на ноктите, лак со природен изглед, безбоен или некоја бледорозова нијанса се вистинскиот избор.

Колку и да се опишуваат кралските жени дека носат блескав накит и круни, тоа не е секогаш добредојдено.

Има пригоди кога се носат, како и старото правило капите да се носат до 18 часот по што дамите менуваат и облекуваат елегантни вечерни тоалети. Капите се носат многу почесто, па секоја дама од ова семејство има капи за сите пригоди.

Облека
Кога излегувате во јавност, треба да носите бои што привлекуваат погледи за луѓето полесно да препознаат член на кралското семејство. Секако, најважно е да бидат забележани и народот да знае дека се таму, затоа кралицата Елизабета секогаш носела светли и силни бои.

Од женските членови на ова семејство се очекува секогаш да ги покриваат нозете, дури и со хулахопки во боја на кожа. Секое здолниште над колената се смета за непристојно.

Без селфи
Членовите на кралското семејство учтиво одбиваат да се фотографираат со членовите на јавноста. Можете да ги видите само на селфи кога тоа ќе се случи случајно. Принцот Хари еднаш призна дека мрази селфи.

Никогаш нема да видите членови на кралското семејство како потпишуваат автограми за обожавателите. Тоа е долгогодишно правило, кое останува во сила за сите кралски семејства поради ризикот од фалсификување на потписот.

Нема политички ставови
Нема ништо во британскиот закон што им забранува на кралот и неговите другари да учествуваат на избори, но тој, едноставно, не го прави тоа. На веб-страницата на Парламентот на Велика Британија стои: Иако не е забрането со закон, се смета дека е неуставно монархот да гласа на избори.

Седење и пиење чај
Иако технички не е правило, сите, генерално, се намуртени кога членовите на кралското семејство седат со скрстени нозе. Нозете и колената мора да бидат паралелни, а вкрстувањето само на глуждовите е во ред.

Само повремено ќе ги видите членовите на кралското семејство како пијат чај во јавност, иако не го пропуштаат времето за ритуалот. Правилниот бонтон е да го држите горниот дел од рачката на шолјата со палецот и показалецот и да пиете само од истото место за да избегнете повеќе дамки од кармин. И не смее да заборават да го спуштат малиот прст.

01.04.2024 - 23:24

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега