Стопанската комора доби Орден на заслуги од претседателот на државата

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески денеска соопшти дека Комората по повод 100-годишнината од постоењето, добила Oрден на заслуги од претседателот на државата.

Тоа, рече Азески, утрово му го соопштил претседателот Стево Пендаровски.

– Претседателот на државата Стево Пендаровски утрово ме информира дека по повод 100-годишнината од постоењето, Стопанската комора добила Oрден на заслуги што е исклучитено признание за нас. Но, тоа значи и голема обврска за наредниоот период, истакна Азески по средбата во МПЦ-ОА со поглаварот г.г. Стефан.

Азески информира дека на средба со г.г. Стефан, Комората упатила честитки за одлуките на Вселенската патријаршија за прифаќање на МПЦ-ОА во канонско единство и на СПЦ за автокефалност на македoнската црква.

-Признанието дојде во вистински момент од сите православни цркви и Вселенската патријаршија. Имаме два големи повода за две големи инстутиции во ист период, што не прави среќни, рече претседателот на Стопанската комора Бранко Азески.

27.05.2022 - 14:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега