Столтенберг: Зголемен е ризикот од нуклеарна несреќа по доаѓањето на руските сили во Запорожје

Генералнито секретар на НАТО, Јенс Столтенберг испрати порака до Русија за да даде согласност за проверка на нуклеарната центра Запорожје.

Нуклеарната централа се наоѓа под руска контрола, а Столтенберг смета дека треба итно да се изврши инспекција.

„Итно мора да се изврши инспекција на централата Запорожје и мора да добиеме гранции за повлекување на руските сили“, вели Столтенберг.

Ризикот од можна нуклеарна несреќа или инцидент е зголемен по преземањето на централата од руските сили.

17.08.2022 - 22:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега