Стојаноска: ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар но само со изготвен проект

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар но само со изготвен проект, а не со физибилити студија од 35 страни. Наместо СДСМ да ги обвинува пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, редно е да седнат и да изработат проект за нов Клинички центар па потоа ќе се дискутира за заем за реализација на ваков сериозен капитален проект, изјави денеска за медиумите, Дафина Стојаноска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

– Имено, да се изгласа закон за заем од 503 милиони евра за непостоечки проект, а истовремено тоа да го бара најкорумпираната Влада во Европа е крајно бесмислено и несериозно. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на последната средба со Зоран Заев даде конструктивно предлог решение кое ќе значи комплетно реновирање на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ кое би чинело околу 100 милиони евра како и изградба на Ургентен Клинички центар кој би бил наспроти приватната болница „Жан Митрев“ и со кој би се поврзале Поликлиниката „Букурешт“ и ГОБ „8ми Септември“ и исто така изградба на уште три Универзитетски клинички болници во Тетово, Штип и Битола кои би чинеле по десетина милиони евра, посочи таа.

Стојаноска вели дека иако Заев го побарал овој предлог на увид до ден денешен сеуште нема никакви реакции по истиот.

 

– Срамно и лицемерно е СДСМ да го поврзува овој значаен проект со ковид кризата и со тоа да ја крие нивната неспособност бидејќи досега имаа скоро пет години да започнат со изградба на нов Клинички центар и истиот денес ќе беше во завршна фаза но тие немаат ниту изготвено проектно решение, додаде таа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.05.2021 - 14:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега