Српски политичар: Вучиќ е загрижен, анонимна секс снимка го докажува тоа

 

 

Жарко Кораќ, поранешен вицепремиер во владата на Зоран Ѓинѓиќ, ги коментираше претстојните избори во Србија. Тој вели дека кампањата станува се повалкана.

„Ова што го прави Вучиќ е спротивно на Уставот, тој повеќе не е претседател на својата партија, па се поставува прашањето зошто е во кампања на партија чиј претседател не е. Тој прави нешто што досега не го направил, тој дава пари, нешто помалку од 100 евра на секој средношколец, за пензионерите 170 евра, а многу пензии се помалку, а социјалните случаи 90 евра. Никој не знае како затоа што веќе не е премиер“, изјави тој за Н1.

„Она што ја прави кампањата повалкана е тоа што Вучиќ преминува на лични напади. Тој за еден судија кој е критичен кон него вели дека никогаш не му помогнал на ниту едно дете со ниту една СМС порака. Тој може да знае само дека ако службите за државна безбедност следат луѓе.

За еден опозиционер рече дека прави толку валкани работи што тој како претседател не смее да го каже тоа, за следниот ден тој опозиционер да добие анонимна снимка од неговиот секс со, веројатно, сопствената сопруга“, додаде тој.

Ова, смета Кораќ, е показател дека Вучиќ е загрижен. „Тој оди на избори во голема политичка дефанзива. Направи голема грешка во надворешната политика бидејќи последното нешто што ЕУ го сака е војна на Косово. Знаеше што се случува таму и знаеше за терористичкиот акт. Се обидува да победи на овие избори и да испрати порака до Западот – можеби не ме сакате, но јас сум единствениот со кој можете да преговарате“, изјави тој.

Тој тврди дека Вучиќ најверојатно ќе го загуби Белград. „Прави се што може, дели пари, најпримитивно ги навредува критичарите, избезумен е од страв да не ги загуби овие избори. Зошто го врзал својот живот за власта, мене како психолог не ми е јасно“, рече тој.

Тој додава дека Вучиќ ја тероризира политичката сцена во Србија.

„Секој што е против него веднаш е противник на Србија. Тој на граѓаните на Србија им дава избор – или јас или некој што ќе ја уништи Србија“, рече Кораќ.

„Видовте дека прави автопат, но никогаш не ни кажа колку и должиме на Кина за тоа. Затоа што сето тоа се зделки со Кина кои се прават без тендери затоа што не сме во ЕУ, па не ни мора да има тендери. Неодамна беше и во Кина и се фалеше дека добил големи заеми. Така, Кина го финансира“, рече тој.

Тој додаде дека оваа распределба на пари ќе донесе и голема финансиска дупка кај граѓаните. „Па кој друг им дава пари на студентите? Никој во Србија не знае дека имаме една од најголемите инфлации во Европа, имаме повисока инфлација од Украина, која е во војна“, истакна Кораќ.

 

 

29.11.2023 - 10:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега