Српски епидемиолог предупредува: Лечење дома е опасна пракса и може да има страшни последици

Потенцијалните жаришта на коронавирусот има насекаде, на територијата на целата земја“, рече српскиот епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ.

Тој посочи „дека имаме постабилна состојба и благ тренд на опаѓање, особено ако ги погледнеме податоците од Ковид амбулантите, каде што бројот на први прегледи е помал“. Исклучоци, сепак, се Бујановац и Прешево.

Како што рече, дел од населението се лекува дома и на приватни лекари, тие одат во здравствениот систем во Косово и Метохија, а само когаимаат тешка клиничка слика, доаѓаат во Врање и Ниш. Тиодоровиќ вели дека ова е многу сериозно затоа што последиците се зголемен број на смртни случаи, што би можело да се избегне доколку луѓето порано стапат во контакт со српскиот здравствен систем.

Тој исто така рече дека многу граѓани се на туристички места во Србија и апелираше до нив да ги почитуваат мерките, да носат маски во затворено и да одржуваат растојание на отворено.

Тој, исто така, посочува дека е важно да се мијат рацете и да се дезинфицираат. На прашањето дали ќе се воведе задолжителен ПЦР тест за странците и граѓаните кои се враќаат од странство, Тиодоровиќ рече дека мора да размисли за околината во која граѓаните биле на одмор.

- Сè што мора да биде договорено и одлучено врз основа на индикатори од СЗО и Европскиот центар за заразни болести. Индикаторите покажуваат дека ниту Грција ниту Турција немаат „сјајни“ податоци. Одлуката ќе биде донесена многу скоро - рече Тиодоровиќ, за РТС.

Кога станува збор за вакцината против ковид 19, тој рече дека ќе почекаат  за да ги видат ефектите на руската вакцина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.08.2020 - 20:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега