Србија руши рекорди со вакцинирањето

Србија само што ја надмина бројката од 200.000 вакцинирани против ковид-19, објави Блиц.

Како што најави српскиот претседател Александар Вучиќ, големи се редовите зошто луѓето сакаат да се вакцинираат.

-Очекуваме денеска да се вакцинираат 50.000 луѓе. Во светот сме деветти, но мислам дека можеме да бидеме петти или шести во наредните два или три дена. Имавме мудро водена политика. Досега обезбедивме 1.150.000 вакцини, ниту една од Ковакс системот. Ние сега мораме да ја развиваме својата инфраструктира, да се обидеме да направиме фабрика за производство на вакцина, најави Вучиќ.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.01.2021 - 14:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега