Спасени најмалку 30 бегалци во близина на Крит

Најмалку 30 бегалци и мигранти биле спасени источно од грчкиот остров Крит, откако бродот со кој се превезувале потонал, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

 

Според АНА-МПА, бродот почнал да тоне на 12 наутички мили источно од островот по што еден од патниците побарал помош преку европскиот број за итни случаи и веднаш започнала спасувачката акција на грчката крајбрежна служба.

Бродовите кои биле во близина, спасиле најмалку 30 лица, а силниот ветер дополнително ја отежнува спасувачката акција.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.09.2020 - 22:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега