Совршена бура од судир на коронавирусот и сезонскиот грип нѐ заобиколи: Д-р Ана Глигиќ објасни како е тоа можно

 Се плашевме од совршена бура и судир на короната и сезонскиот грип, но на почетокот на февруари, токму во времето кога обично се јавуваат епидемии, немаше ни траги од грип.

Според податоците на Институтот за јавно здравје на Војводина, ниту еден од 480 примероци не покажува присуство на грип, а ситуацијата е идентична низ цела Србија.

Епидемиологот д-р Небојша Бохуки од Институтот за јавно здравје во Суботица вели дека употребата на заштитни маски, редовна хигиена на рацете и дистанцата придонеле за фактот дека вирусот на грип сè уште не е регистриран, додека другите зарази пренесени преки ситни капки се драстично намалена. Исто така, дорпинела и вакцинираната против грип.

-Од октомври 2020 година, анализирани се 480 примероци. Сите брисеви од граѓаните биле негативни за „ковид“, но биле испратени на понатамошно дијагностицирање бидејќи тие лица имале респираторни проблеми. И сите беа негативни и за вирусот на грип. Објаснувањето е едноставно. Бидејќи грипот е болест која се пренесува преку ситни капки, и ако користиме превентивни мерки препорачани против коронавирусот, нема да се шират ниту други зарази со капки – објаснува д-р Бохуки.

Исто така, вработените во училиштата и учениците се здрави, затоа што ако некој од нив има клиничка слика, кашла и кива, мора да остане дома заради мерките што се на сила. Ова не се случило во претходните сезони,туку и возрасните и децата кои имале симптоми на респираторни зарази оделе на училиште.

Сезонскиот грип обично се загрева на крајот на јануари, а неговата најголема активност е забележана во текот на февруари, така што, на пример, во февруари 2020 година, грипот е регистриран во повеќето делови на земјата, додека епидемијата на грип е пријавена во Белград и четири други области.

Вирулог д-р Ана Глигиќ истакна дека маските запреле ширење на многу вируси и дека, како што рече, „маските сигурно ќе нè заштитат од грип, односно грип од типот А“.

Иако постои вистински страв од судир на корона и грип, може да се појави поинаква ситуација. Тоа е вирусно мешање. Искуството покажува дека одреден вирус, како што е короната сега, може да пречи во заразување со други вируси, без разлика кој. Ако вирусот е интензивен кај популацијата, тоа се нарекува мешање во вирологијата. Бидејќи коронавирусот е активен во голем број кај популацијата, може да спречи заразување со друг вирус – рече д-р Ана Глигиќ.

Едноставно кажано, вирусот не дозволува другите да влегуваат во популацијата.

-Би било важно ако коронавирусот може да се меша со грипот. Може да се случи, но не мора. Сепак, таков феномен постои кај вирусите, и тоа е многу сложен процес – рече д-р Глигиќ.

Иако препорачаните мерки успешно го елиминираа грипот, тоа не е случај со ковид 19. Има заразени и новоинфицирани лица низ целата земја.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.02.2021 - 15:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега