Сонце ги ратера темните облаци: Додека свештениците се молеа за покој на душата на Иринеј сонце го осветли Храмот (ВИДЕО)

 На небото над Храмот Свети Сава, за време на погребот на патријархот Иринеј, репортерот на „Курир.рс“ овековечи ретка глетка.

Додека свештениците и верниците во Храмот Свети Сава се молеа за покој на душата на патријархот на Српската православна црква, мрачните облаци над тој дел од градот одеднаш се распрснаа, а преку нив се појави сонцето и го осветли платото Свети Сава.

Убав момент заврши со летот на гулаби.

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј, беше погребан денес во криптата на црквата Свети Сава во Врачар.

 

 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.11.2020 - 14:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега