Софија: Пишувал недолични коментари на Фејзбук за фаталната несреќа – Полицијата го уапсила

Министерството за внатрешни работи во Бугарија, објави дека во Софија бил уапсен 24-годишен маж, поради тоа што пишувал недолични коментари на социјалната мрежа Фејзбук.

Мажот ќе подлежи на истрага за ширење омраза врз национална основа.

За вакви прекршоци законот предвидува казна затвор од една до 4 години и глоба од 2,5 илјади до 5 пет илјади евра, како и јавно извинување.

25.11.2021 - 11:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега