Снимка од белите дробови го „упатува“ пациентот во Ковид болниците- Српски лекар објаснува зошто е тоа така

Српскиот радиологот д-р Милан Николиќ зборуваше за утринската програма на ТВ Прва за тоа какви се белите дробови на пациент со корона, а какви на пациенто со пневмонија, и дали има некои разлики.

На прашање дали е вистина дека е добро кога белите дробови на видеото се црни, а белците укажуваат на болеста, тој вели дека доколку се бели на сликата тоа е знак дека нешто не е во ред.

- Да, црните бели дробови на видеото значат дека е добро, бидејќи она што е црно е воздух и тоа значи дека тие добро функционираат. Ако се бели - тоа е знак дека е лошо, бидејќи ако е бело - тоа е знак дека во нив има течност што е внатре во клетката. Последица на короната е воспаление на белите дробови, а во воспалителниот процес, таа течност излегува од клетките и го исполнува просторот што е потребен на белите дробови да дишат, имаат простор за проширување и што е можно повеќе воздух да влезе во нив. Кога имаме течност, тоа го оневозможува дишењето.

Тој вели дека пациентите не се лекуваат на основа на тоа дали имаат позитивен тест на Ковид- 19 или не, туку според клиничката слика.

- Пациентите не се гледаат преку тест, не се лекуваат тестови, туку луѓе, тие имаат клиничка слика, лабораторија ... На првата снимка на белите дробови, не мора да го видите воспалителниот процес врз основа на кој може да се каже дека станува збор за корона. Врз основа на искуството на лекарите, промените што ги предизвикува короната во белите дробови, кога некој ќе ги види на почетокот, веројатно не би прогласиле дека станува збор за пневмонија. Кај ваквите пациенти, најдобро е да се упатат на скенер за бели дробови, кој го покажува она  што не е видливо на ренген и со сигурност може да се каже дека станува збор за ковид пациент - забележува д-р Николиќ.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.12.2020 - 10:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега