Случајот доби епилог: Грчкиот пилот си ја задавил сопругата

 

Пилот на хеликоптер од Грција е виновен за убиството на неговата сопруга Керолин Крауч, одлучи судот во Атина.

Гркот Бабис Анагностопулос (34) го призна убиството во јуни минатата година, само неколку недели откако телото на неговата сопруга беше пронајдено во неговата куќа на периферијата на Атина, пишува Би-би-си. Керолин имаше само 20 години.

Пилотот тврдел дека во неговата куќа се случила кражба и дека неговата сопруга била жртва на насилни провалници. Но, на мобилните телефони и паметниот часовник на парот се пронајдени докази кои ја побиваат приказната на пилотот.

Судот утврди дека убиството го извршил со умисла. Покрај сопругата, го убил и нивното куче.

Анагностопулос беше уапсен по комеморацијата за Каролин во близина на неговата семејна куќа на егејскиот остров Алонисос. Иако Каролин е родена во Велика Британија, детството го поминала во Грција.

За време на комеморацијата, Анагностопулос ја прегрна мајката на неговата покојна сопруга. Обвинителите рекоа дека Анагностопулос ја задавил Каролин додека таа спиела. Полицијата соопшти дека пилотот го признал убиството по осум часа испрашување.

Тој првично тврдеше дека разбојниците влегле во нивната куќа и го врзале, но подоцна во полиција признал дека во последните месеци често се карал со сопругата. Паметниот часовник на 20-годишната девојка покажа дека нејзиното срце сè уште чукало во моментот кога Анагностопулос тврдеше дека била убиена од разбојниците.

Мобилниот телефон на пилотот го покажал неговото движење кобниот ден и било докажано дека се движел низ куќата додека рекол дека бил врзан. Дека неговата приказна била лажна покажа и времето кога биле отстранети картичките со податоци од безбедносната камера дома. И тоа беше во спротивност со приказната на пилотот.

Судот допрва треба да донесе конечна пресуда и да соопшти каква казна ќе треба да одлежи пилотот.

17.05.2022 - 10:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега