Скокна цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата скокнаа поради пониските залихи на сурова нафта во САД и загриженоста на „ОПЕК+“.

Сурофата нафта брент достигна до 83,98 долари за барел, додека американската „Вест Тексас интермедијт“ стигна до 79,00 долари за барел.

Залихите на суровата нафта во САД се очекуваше да паднат за околу 7,9 милиони барели во неделата што заврши на 25 ноември.

30.11.2022 - 19:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега